PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

24 Temmuz 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

EMRE KONGAR’IN ABİSİ

Akçakoca’ya yerleşirken kitapları bir kez daha elden geçiriyorum. Her birini kontrol ediyor, bir not, kenarına çiziktirilmiş bir söz, bir anı var mı, diye inceliyorum. Annem de babam da kitapların dergilerin üzerinde izler bırakmışlar. Şarkı sözleri, hesap kitap, toplama çıkarma işlemleri, imzalar vs.

Bunları keşfetmek her seferinde beni heyecanlandırıyor.

Bir kitabın üstü imza doluydu mesela. 634 Engin Kongar. Bu isim ve imza defalarca yazılmıştı. İmzaları atan kişi kitaba tarih de atmıştı. Kitabın 1949-50 eğitim öğretim yılından olduğu anlaşılıyordu.

Engin Kongar'ın Lise Kitabı 1949-1950
Engin KONGAR’ın isim, imza ve notlarının bulunduğu lise kitabı

Araştırdık. Engin Kongar, Prof. Dr. Emre Kongar’ın abisiymiş meğer. Devletler Coğrafyası adlı bu kitap onun Şişli Terakki’de okurkenki kitabıymış. İTÜ Mimarlık öğrencisiyken Niğde Aladağlar’da 8 Eylül 1956 günü Demirkazık Zirvesi’ne batı cephesinden tırmanırken düşerek vefat etmiş. Türkiye’nin ilk dağcı şehidi olarak kayıtlara geçiyor ve Niğde’de mezarının başına bir anıt yapılıyor. Babası İhsan Kongar oğlunun ölümünden iki yıl sonra aynı gün, kalp hastası olmadığı halde kalp krizinden vefat ediyor.

Engin Kongar'ın Mezarı ve Anıt
Engin KONGAR’ın Niğde Çamardı İlçesi’nde ‘Dağcılar Mezarlığı’ olarak bilinen Çukurbağ Köyü Mezarlığı’ndaki Mezarı ve Anıt

Araştırma yaparken Emre Kongar’ın bir röportajda bu hadisat için şunları söylediğini de okudum: “Ben ölsem ailem o kadar etkilenmez, dağılmazdı. Benim ölümüm bir çocuğun ölümü olacaktı, ağabeyimin ölümü onların bir eserinin ölümü oldu.”

Türkiye'nin İlk Dağcı Şehidi ENGİN KONGAR
Bedriye AKSAKAL tarafından yazılan “Türkiye’nin İlk Dağcı Şehidi ENGİN KONGAR” isimli kitabın kapağı

Kongar’a e-posta attık. Kitabın fotoğrafını ekleyerek, isterse bu kitabı ona gönderebileceğimizi yazdık.

Hemen bizi aradı. “Doğrudur, abimin imzasını tanırım, bu kitap ona ait fakat sizde ne arıyor?” diyerek o bilindik samimi üslubuyla konuşmaya başladı.

Babamla annesinin aynı okulda çalıştığından, babamla beraber imza günü yaptıklarından bahsetti. “Aydın Ağbin benim çok yakın dostum, ama senden hiç bahsetmedi” dedi. Sonrasında aramızda akıcı, eğlenceli bir sohbet gelişti.

Prof. Dr. Emre KONGAR
Prof. Dr. Emre KONGAR

Kendisi uzun telefon konuşmamızda bana birçok soru sordu. İlgili bir abinin soracağı türden sorulardı bunlar. Akçakoca’da ne yaptığım, gelir durumum, mutlu olup olmadığım gibi…

Kitap artık onda, olması gereken kütüphanede! İlyas Temel Şafak’la beraber yaptığımız bu arşiv çalışmasında bizi, bakalım daha ne sürprizler bekliyor.

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri, cover'ları, bir de kitabı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)