PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

13 Haziran 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

EKRANDA HASTALAR

Ruh hastalıklarının adını dizilerde sık sık duymaya başladık. Masumiyet dizisinden narsisizmi ve borderline kişilik bozukluğunu öğrendik, Mucize Doktor dizisinden bipolar duygu durum bozukluğunu. Psikiyatr Gülseren Budayıcıoğlu’nun yazdığı gerçek hayattan esinlenilmiş kitapların senaryolaştırıldığı yapımlar da cabası.

Toplum ruh hastalıkları konusunda bilinçlendiriliyor, bu da benim hoşuma gidiyor. Issız Adam filmindeki kişilik bozukluğu olan başkahraman gibi hastalıklı adamlar cilalanıp parlatılmıyor. Kurtlar Vadisi dizisinde sezonlarca marazi bir adamın kahraman olarak kaktırılmasını izledik.

Son zamanlarda Türk sinemasında bir deli kızın hikâyesi anlatıldı ki onu biz daha önce sahnede izlemiştik. Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü? Netflix’te gösterime giren filmin esas kızı Gülseren’in sıra dışı bir zekâsı vardır. Çok basamaklı sayıları zihninden çarpabilmektedir. Zekâsı gibi espri anlayışı da sıra dışıdır. Bu nitelikleri onu uyumsuz yapar. Ateş böcekleriyle iletişim kurduğuna inanmaktadır. Adı “Tırlak Gülseren”e çıksa da o aldırmaz. Hayatının son demlerinde, huzur evinde kalırken, genç bir Youtuber onun sayılarla ilgili yeteneğini dünyaya duyurur.

Filmin yazarı Yılmaz Erdoğan Gülseren’in takıntısına romantik yaklaşmış. Belki şimdiki dizi filmciler böyle bir senaryoyu ele alsa şizofreni teşhisi konulacaktı Gülseren’e…

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri, cover'ları, bir de kitabı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)