PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

13 Haziran 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Kapalı bir Pazar gününden selamlıyorum sizleri sevgili okurlarım. Doğrusunu isteseniz pencereden gelen portakal çiçeklerinin kokusu günümü şenlendiriyor. Kuşların cıvıltısı kulaklarımda bir müziği anımsatıyor. Bugün baharın habercisi çiçeklere karşı güzel şarkılar dinledim. Ama bu sefer Türkçe değildi dinlediklerim. Birini sizin de dinlemeniz için yukarıya bıraktım bakalım beğenecek misiniz?

Yoğun geçen günlerde fırsat buldukça bir grup kadın birlikte vakit geçiriyoruz. Evden dışarıya pek çıkmıyoruz ama bir araya geldiğimizde bile tedbiri elden bırakmıyoruz. Dezenfektanlar, temizlik malzemeleri ve maskeler artık yanımızda bunları taşıyoruz. -virüsün ilk çıktığı zamanı düşününce bu tedbir artık normal bir süreç haline geldi- Cuma günü tekrar bir araya geldik güzel bir deniz kenarında. Çay eşliğinde yükselen kahkahalarımıza eşlik etti dalgalar. Sohbetimizi güneş şenlendirdi. Ayrılmadan önce de bu güzel günü fotoğraflarla taçlandırdık. Evet insanın insana hasret kaldığı bir dönemden geçerken, kadının kadına yurt olması umut veriyor.

Kadınların birbirlerine verdiği destek hangi yaş olursa olsun değişmiyor. Konular farklılaşıyor; dertler, sevinçler, hüzünler değişiyor ama yine birbirimizi anlıyoruz. Yaşadığımız çağda birbirine yabancılaşan insanların arasında bu tür bir bağ kurmak oldukça kıymetli.

Uzun süredir sizlere bahsetmek istediğim bir çocuk kitabı vardı. Kadınların ve kız çocuklarının konu edinildiği kitaplar oldukça ilgimi çektiği için bu masalları sizinle paylaşmak istiyordum. Sizlere kitaptan bahsetmeden önce alış serüvenimden bahsetmek istiyorum. Doğrusunu isterseniz bu kitabı daha önce ne duymuş ne de görmüştüm. Yazı atölyemizdeki kıymetli hocamız yazarın başka bir kitabını okumamızı söylemişti. O kitabı alırken bu masal kitabı çok dikkatimi çekti. Üstelik İtalyan Masallarını daha önce hiç incelememiştim. Başka bir coğrafyaya yolculuğum böyle başladı. Italo Calvino’nun Efsunlu Kız Masalları’yla.

Masalların hepsinde baş kahramanları kızlar oluşturuyor. Her masalda başka bir kadın kahraman var. Birbirinden bağımsız olarak gelişen bu yazılar aslında dünya üzerindeki kültürlerin ne kadar birbirlerine benzediklerini bir kez daha gözler önüne seriyor. Ah Âdemoğlu! Dünya hiç kimseye kalmıyorken bitmek bilmeyen bu savaş, ölüm, ağıt niye? Odalara hapsolduğumuz şu dönem akıllanmamıza yetmedi mi? Bu kadar birbirimizi yıpratacak ne var? Sonuçta hepimiz aynı yeryüzünde yaşamıyor muyuz? Umarım bu hastalık insanları birlik beraberliğe sürükler. Böylece ne mikrop kalır ne de savaş. Kadınların özgürce yaşadığı, çocukların kahkahalarının eksik olmadığı ve hayvanların tüm ihtiyaçlarının karşılanıp, doyasıya sevildiği masal tadında güzel yarınlar diliyorum.

Haftanız bahar çiçeklerinin kokusu kadar iyileştirici olsun.

The following two tabs change content below.
Lisansını Düzce Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Erasmus AGH kapsamında Bosna- Hersek'te çalıştı. Lisans döneminde bölümüyle ilgili çeşitli programlar yaptı ve konferanslara katıldı. Edebiyatla bağını koparmadan çalışmalarına devam ediyor.

Latest posts by Rûh î Edebiyat (see all)