PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

23 Kasım 2020

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Dört sene önce bugün başlamıştı maceram. Edebiyat bilimine hizmet etmekti tüm hayalim. Yola böyle çıkmıştım.

Evden ayrılmak çok zor gelmişti. Ailemi bırakacak olmanın hüznünü bir türlü içimden atamamıştım. Daha önce ailem yanımda olmadan yolculuğa bile çıkmayan ben ilk defa onlar olmadan gidiyordum. Üstelik bu bir yolculukta değildi ve artık bambaşka bir şehirde yaşamam gerekiyordu.

Madem edebiyat bilimi için gönlümü ortaya koymuş; var gücümle mücadele etmiştim, o zaman ayaklarımın üstünde sağlam durmam gerekiyordu. İşte her şey böyle başladı.

Çeşitli konferanslara, kongrelere, sempozyumlara ve panellere katıldım. Sahneye çıktığım ilk zamanı daha dün gibi hatırlıyorum. Tarih bölümünden arkadaşlarımızla 18 Mart ile ilgili bir oratoryo hazırlamıştık. Sanki sahne benim bir parçammış gibi hissetmiştim. Dört sene boyunca çıktığım sahneler benim yuvam haline gelmişti.

Aranızda “Peki şimdi ne yapıyorsun?” diye soranlar olabilir. Edebiyat bilimine hizmet etmekten vazgeçmeyerek yoluma devam ediyorum. Hayallerim doğrultusunda emin adımlarla ilerlemeye çalışıyorum.

Eylül ayının serinliği daha yeni yeni geliyor Ege’ye. Akşam üstüne kadar kavurucu sıcaklıklar sürmeye devam ediyor ancak geceleri hafif rüzgâr esiyor. Bu vakitler Düzce kesin soğumuş, hatta yağmur yağmaya başlamıştır bile.

Aslında her bölgenin kendine göre güzellikleri var. Akdeniz bölgesi hariç tüm bölgelerde yaşama imkânı bulduğum için bunu sizlere gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorum. O kadar güzel topraklara sahibiz ki bununla ne kadar gurur duysak az. Elbette bu toprakları korumak kolay olmamış. Atalarımız canları pahasına savaşmış ve bizleri aydınlık geleceklere çıkarmış.

Aydınlık geleceğe doğru ilerlerken geçmişi unutmamak gerek. Atalarımızın emanetlerine sahip çıkmalı, vatanımızı gözümüzden bile sakınmalıyız. Tıpkı babam gibi gazilerimizin ve vatan uğruna kanlarını döken şehitlerimizin yaptığı gibi…

Gurur duyulacak bir dile, edebiyata, tarihe, millete ve bayrağa sahip olmak ne kadar da güzel bir şey. Bu alanlarda çalıştıkça, bilgilendikçe insan daha çok övünç hissediyor yüreğinde.

Hafif hafif esmekte olan rüzgârın eşliğinde bugün biraz şiir okudum. Sonrasında ise pek çok şarkı dinleyip gökyüzünü izledim. Sizler için dinlediğim bir parçayı yukarıya bırakacağım.

Hayallerimle çıktığım bu yolun başında gibi hissediyorum. Bu yolda kimi zaman sendeleyeceğim hatta düşeceğim. Zorlu mücadeleler vereceğim. Yolun sonunda ise edebiyat bilimine, ülkeme ve dünyaya bir eser bırakarak tüm hayallerimi gerçekleştirmiş olacağım. İşte o zaman çektiğim tüm zorluklar özgür bir kuş gibi kanatlanıp uçacaklar. Belki de hayatın bana öğreteceği ders Tezer Özlü’ nün bir cümlesinin içinde olacak: “Ben dünyama egemen olmayı edebiyatla öğrendim.”

 

The following two tabs change content below.
Lisansını Düzce Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Erasmus AGH kapsamında Bosna- Hersek'te çalıştı. Lisans döneminde bölümüyle ilgili çeşitli programlar yaptı ve konferanslara katıldı. Edebiyatla bağını koparmadan çalışmalarına devam ediyor.

Latest posts by Rûh î Edebiyat (see all)