PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

24 Temmuz 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

DÜZCE’NİN SUYU VAR, DAĞI VAR, KARI VAR!

Önce dağları istedim. Kış istedim. Elazığ, Saraybosna, Düzce derken yaklaşık on iki yıldır kışlarım bembeyaz geçti. Son bir yıldır deniz sayıklıyorum. “Şurada, balkonun önünde bir deniz olsa da, baksam” diyorum.

Oldu nihayet, meğer benim denizim Karadeniz, rüzgârım poyrazmış. Karadeniz’in kıyıcığında bir evcikmiş yolumda beni bekleyen.

Göl kenarında doğdum, büyüdüm. Sık sık rüyalarıma girer Küçükçekmece Gölü hala. Bazen karanlıktır korkutur beni, bazen keyiflidir yüzmesi. Bazen kâbusum olur, bazen neşeyle uyanırım. Peşimi bırakmıyor. Küçükçekmece Gölü de çocukluğum da güzeldi ama zordu.

Sonra anneannemin köyünde ev yaptırdık. Ege’nin kıyıcığında yazlamaya başladık. Annem ölene kadar yazlarını orada geçirdi. Ben de çocuklarımı büyütene kadar. Bu sefer yüzüme vuran lodos değil Çanakkale Boğazı’nın rüzgârıydı.

Denizime kavuştum. Bu yeni bir deniz. Ege değil, Marmara değil, babamın denizi. Açık yeşil, devasa dalgaları olan, köpük köpük, kıyısı bile derin bir deniz. Yeni vatanım. Alışacağım.

Düzce’nin yükseklerinde altı yılım geçti. Zor günlerimi burada daha hafif atlattım. Annem öldü, çocuklarım yurt dışına göçtü. Yalnızlığı iliklerime kadar duyumsadım. Bir türkü bile besteledim.

Akçakoca, babamın da kaldığı, yaşadığı “Karadeniz’in Kıyıcığında” romanını yazdığı bir sahil beldesi. Düzce’ye bağlı ama karakteri farklı! Bu yüzden de kendilerine 81,5’uncu il diyorlar. (Düzce 81. İlimiz oluyor.)

Allah’tan bir mani çıkmazsa bu yılımı Akçakoca’da geçireceğim. Bu denizli memleket, Düzce’nin kıyıları, sahil yüzü bana neler katacak, ben ona bir şeyler katabilecek miyim,  göreceğiz.

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri, cover'ları, bir de kitabı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)