4 Temmuz 2020

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Dünya Babalarla Kurtulacak! 

Dünya kurtulursa müşfik ve varlığını sadece cinsiyetiyle anlamlandırmayan babalarla kurtulacak. 

Ben küçük bir kız çocuğuyken babamdan Barbie bebeklerime elbise yapmayı öğrendim. Kopan düğmemi dikmeyi o öğretti bana, annem değil. Bol köpüklü kahve yapmayı, silah söküp temizleyip tekrar toplamayı ama silahı hiçbir canlıya asla ama asla doğrultmamayı, bütün incelikleriyle jilet gibi ütü yapmayı, tornavida kullanmayı, düzgünce yatak toplamayı hep ondan öğrendim. Yaptığı işten dolayı benimle geçirebileceği kısıtlı zamana rağmen çocukluğumun en güzel anıları arasında hep o var. Bence hem dünyayı hem de benim dünyamı güzelleştirebildi.

Bu dünya kurtulursa Life is Beautiful’un Guido’su gibi sevgiyle, neşeyle çocuklarını koruyanlarla kurtulacak.

Sertlikleriyle, yeri titretmeleriyle değil merhametleriyle övünen babalarla kurtulacak. 

Oğullarına kızkardeşleriyle eşit olduklarını öğreten, kızlarına kendi hayatlarını inşa etmeyi salık veren babalarla kurtulacak.

Biyolojik çocukları olmayan evlatlarının üstüne titreyenlerle kurtulacak. Birkaçını tanıma şansına eriştim, onlar nasıl güzel babalar anlatamam.

Yani çocuğu annenin uzantısı, kendisinin yabancısı görmeyenlerle.

Kedilere, köpeklere, kuzulara, kuşlara, hatta nebatata baba olanlarla.

Oğullarıyla kızlarının onurunu, şerefini ayrı yerlerde aramayanlarla.

“Senin kız da açık saçık giyiniyormuş” diye şikayete gelen dedikoducu, alçak  komşu Ruhi’yi  “Ama çok yakışıyor gavurun kızına” diye bozan Ekmek Teknesi’nin Nusret’i gibi babalarla.

Oturdukları güvenli, rahat köşelerinden kadınların boşanma istekleri için “çalışıp para kazandığı için ben ben diyorlar” diye buyuran babalarla değil.

Eve geldiğinde annesini kanlar içinde bulan Nurtaç Canan’ın oğlunun babası gibi babalarla hiç değil. Sahi bir insanın öleceğini düşünerek katili cezasını almaz korkusuyla yere kanıyla adını yazmak zorunda kaldığı dünya kurtulur mu?

The following two tabs change content below.

Sufistike

Psikoloji lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi'nden aldıktan sonra Polonya'da gönüllü olarak çeşitli AB projelerinde çalıştı. University of Birmingham'de psikoloji alanındaki yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndü ve hala aynı alanda doktora eğitimine devam etmekte. Şu sıralar akademik çalışmalarını Almanya'da sürdürüyor.

Latest posts by Sufistike (see all)

PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….