PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

31 Mart 2023

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Doğruluk Dost Kapısı

Doğruluk Dost Kapısı

 

Cümleler doğrudur, sen doğru isen,

Doğruluk bulunmaz, sen eğri isen…

Yunus Emre

Padişah etrafındaki dalkavuklardan sıkılır. Oldukça da yaşlanmıştır. Ölmeden önce kızını dürüst biri ile evlendirmek ve kendisinden sonra ülkeyi de idare edecek birisini bulmak ister. Bu amaçla tellalla tüm halka duyuru yapılır. Gün ve saat bildirilir.

O gün gelir ve tüm gençler sarayda toplanır. Padişah gelen tüm gençlere birer adet tohum verir. Onlara belirli bir süre tanır. O süre boyunca verdiği tohumları yetiştirmelerini ister. Ve en iyi bitkiyi yetiştirene kızını vereceğini söyler.

Padişahın verdiği süre dolar. Tüm gençler sarayda toplanır. Herkesin elinde saksılar… Yemyeşil bitkiler… Her biri birbirinden heybetli… Her biri birbirinden güzel… Saksıdaki bitkilere bakanlar bir daha bakıyor. Saraydakiler kendi aralarında: ‘Acaba padişah hangi bitkiyi seçecek, padişahın işi zor…’ diyerek konuşurlar.

Ancak gençlerden birinin elinde içinde topraktan başka bir şey olmayan bir saksı vardır.

Herkes çok mutlu ve heyecanlıdır…

Ancak o gencin başı öne eğik… Mahcup…

Herkes padişahın karşısına dizilir. Padişah gençlerin arasında gezer. Elbette ilk olarak saksısı boş olan genç dikkatini çeker ve gence der ki:

‘Herkes tohumlarını çok iyi yetiştirmiş. Hepsi birbirinden güzel… Peki nasıl oldu da sen tohumunu yetiştiremedin?’ der.

Genç: ‘Padişahım… Tohumu en iyi toprağa diktim. Gölgeye koydum olmadı. Güneşe çıkardım olmadı. Suladım olmadı. Bildiğim her şeyi uyguladım. Bilmediğimi bilene danıştım. Yine olmadı. Mahcup olacağımı bilerek yine de huzurunuza geldim’ der.

Padişah ise gence dönerek: ‘Ben hepinize yanmış tohum verdim. Bu tohumların böyle güzel bitkilere dönüşmesi mümkün değildi. Herkes eli boş gelmemek için sahtekarlığa başvururken. Sen mahcup olacağını bile bile boş saksı ile karşıma çıkma cesaretini gösterdin. Kızımı sana veriyorum.’ der.

Yazar Hakkında

The following two tabs change content below.

Doç. Dr. Haydar GÖKSU

Doç. Dr. Haydar GÖKSU Düzce Üniversitesi

Latest posts by Doç. Dr. Haydar GÖKSU (see all)