PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

13 Haziran 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

DEFNE, MİNE OLMUŞ!

DEFNE, MİNE OLMUŞ!

 

Ben İstanbul’dayken yüksek tempolu bir hayatım vardı.

 

Hayatımın en dingin dönemini yaşıyorum. Bugün Ayşe Kulin’in Bir Gün’ünü bitirdim. Nomadland’i seyrettim. Yaz hazırlıklarına başlayan Akçakoca’nın sahilinde yürürken o tempolu hayatın ne kadar uzakta kaldığını düşünüyorum.

 

Suskunlaştım da… Ama konuşturacak bir şeyler illa oluyor. İnternette babamın bir şiirini arıyordum. Karşıma bakın ne çıktı.

DEFNE YIKANIYOR

Leğene girdi mi Defne,

Kendini ördek sanır

Annesi verir süngeri eline

Hiç ağlamadan yıkanır

 

Orijinali böyle olan şiir şöyle olmuş:

YIKANMA

Leğene girdi mi Mine

Kendini ördek sanır

Bkz. https://www.antoloji.com/yikanma-siiri

Rıfat Ilgaz’ın şiirine kim neden müdahale eder, neden benim ismim Mine ile yer değiştirir?

Arada bu oluyor. Bir el babamın edebiyatından da hayatından da beni siliyor, usul usul, çaktırmadan…

 

Sularda Güneş Olmak şiirinin üzerinde şöyle bir ibare vardır, “Kızım DEFNE’ye…” Bu ibare 1974 basımlı “Güvercinim Uyur Mu?” adlı şiir kitabında yer almıştır.

 

 

Ama artık o ibare yok.

 

***************

Akçakoca Belediyesi yaz misafirlerini karşılamak için hazırlıklarını yaptı. Arnavut kaldırımlarına dönüştürüldü birçok sokak, sahiller temizlendi, duvarlar boyandı, cömertçe çiçeklendirildi. Esnaf da hazırlığını tamamladı sayılır. Teraslar, açık havada yemek yenecek yerler inşa edildi, temizlikler, badanalar yapıldı bitti.

 

Nomadland belgesel havasında çekilmiş bir kurmaca. Karavanıyla yaşamayı tercih eden bir kadının hayatına onun omuzunun üzerinden bakıyoruz.

 

Ayşe Kulin’in Bir Gün’ünde iki hayat var. Biri Türk biri Kürt iki kız arkadaşın hayatları. Kürt sorunu vardı ya bir zamanlar, o sorunu enine boyuna inceleyen, irdeleyen ama bunu akıcı bir dille ve naifçe yapan bir yaklaşımı var eserin.

 

Ben sakin bir balıkçı kasabasında sessiz bir hayat sürerken karşıma bu tür bir şey çıkıveriyor işte.

 

Şimdi söyleyin bana Defne neden Mine oldu?

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri, cover'ları, bir de kitabı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)