PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

17 Eylül 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

ÇOCUKLARIN EVRENİNDEN DÜNYAYA BAKMAK

Sizleri evlerimizde vakit geçirdiğimiz bir pazar gününden selamlıyorum. Bu haftayı nasıl geçirdiniz? Güzel bir hafta geçirmiş olmanızı umuyorum. Muğla’da hava sıcaklıkları gittikçe artıyor. Güneş uzun süre bizlerle birlikte vakit geçiriyor. Son birkaç gündür sanki saat hep 18.00 da kalmış gibi hissediyorum. Aynı nokta içerisinde takılı kalmış, eski bir guguklu saat zamanı bize hatırlatıyormuş gibi… Güneşin çok daha geç batması benim üzerimde böyle bir etki uyandırıyor.

Bu hafta kitaplarımı karıştırırken Shaun Tan’ın yazdığı kitaplardan birisini elime aldım. İçindeki sıra dışı çizimleri düşündürücü cümlelerle destekleyen yazar beni yine çok etkiledi. Bu kitabı birkaç sefer okumuştum. Çocuklara ve yetişkinlere yönelik kaleme alınan bu eser bireye kendini sorgulatıyor. “Asla” sözcüğünün toplum içindeki yerini ustaca anlatan yazar okura bir iç sorgulama yaşatıyor. Ben kitabı okuduğumda kısacık cümleler içinde yer alan kocaman ve derin anlamların büyüsüne kapılmadan edememiştim. Sizlere severek önerdiğim bir eser olduğunu belirtmek isterim.

Asla Neden Diye Sorma - Shaun Tan

Lisans üçüncü sınıf öğrencisiyken seçmeli ders olarak “Çocuk Edebiyatı” dersini de seçmiştim. Küçüklerin dünyasına daha derinden bakmak hayata karşı bakış açımı değiştirmeye başlamıştı. Sevgili Fatma hocamın ders esnasında sorduğu sorular ve onlara verdiğimiz yanıtlar yaşadığımız dünyayı şekillendiriyordu. Her hafta başka bir kitabı detaylı bir şekilde inceliyorduk. Sonra sınıfta yorumluyor ve gözden neler kaçırmış olabileceğimizi görüyorduk. Fatma hocam, yanında resimli kitaplar da getiriyordu. O resimli kitapları bizlere okuyor ardından sorular soruyordu. O kadar güzel kitapları inceliyorduk ki ders ne zaman başladı ne zaman bitti anlayamıyordum. Zamanın anlamını yitirdiği derslerden birisiydi. Shaun Tan’ı da ilk Fatma hocam sayesinde tanıdım. Sınıfta bizlere okuduğu bir kitabından oldukça fazla etkilenmiştim. Yazarın kitaplarını incelemeye başlamıştım. Yakın arkadaşlarıma da eserlerden bahsediyordum. Aslına bakarsanız dostlarım da benim gibi yazarı beğenmişlerdi. Bir gün canım arkadaşım Beyza beni aradı. Shaun Tan’ın Türkiye’de bir program yapacağını söyledi. Takip ettiği bir eğitim sayfasında ayrıntıları mevcuttu. Böylece kendimi en sevdiğim çocuk yazarlarından birisinin programında buldum. Shaun Tan; oldukça sıcakkanlı, yardımsever ve çocuk edebiyatına ilgili olan insanlara yol gösterici bir insan. Kendi içinde verdiği büyük mücadeleler, sayısız çizimler onu bu zamana getirmiş. Çizimlerine ve derin cümlelerini hayranlıkla incelediğim Shaun Tan bizlere karşı oldukça nazikti.

Bir haftayı daha ardımızda bırakıyoruz. Güneş yolunuzu aydınlatsın. Resimler hayatınıza renk katsın. Cümleler günlerinizi şenlendirsin. Yeni haftanızın güzel ve huzurlu geçmesini diliyorum.

The following two tabs change content below.
Lisansını Düzce Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Erasmus AGH kapsamında Bosna- Hersek'te çalıştı. Lisans döneminde bölümüyle ilgili çeşitli programlar yaptı ve konferanslara katıldı. Edebiyatla bağını koparmadan çalışmalarına devam ediyor.

Latest posts by Rûh î Edebiyat (see all)