PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

13 Haziran 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

İki senenin ardından Bursa’ya doğru yola çıktık. Bir vakit Osmanlı’nın başkenti olan yazın nemli ve sıcak; kışın soğuk olan Bursa’ya.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Beş Şehir ’inde geçen Bursa’dan pek eser kalmamış olsa da güzel şehir doğrusu. Daha çok kışın tercih edilen Uludağ’ı yazın ziyaret etme imkânı bulursanız yeşilin her tonunu burada görebilirsiniz. Sonuçta Bursa yeşilin simge haline geldiği bir kent.

İki hafta önce değerli edebiyatçımız “Kaptan” lakabıyla tanıdığımız Attilâ İlhan’ın doğum günüydü. Hem kişiliğiyle hem de edebiyatçı kimliğiyle çok sevdiğim bir yazarımız ve şairimizdir. Yazar olarak tanınmak istemiş ama ne yazık ki çoğumuz onu şair olarak tanıyoruz.

Biliyor musunuz? Attilâ İlhan lisede okurken sevgilisine Nazım Hikmet’in bir şiirini yazıp vermiş. O dönemler Nazım Hikmet’in eserlerini okumak yasakmış. Bu şiiri daha sonra okuldaki öğretmenlerden birisi bulmuş. Ardından şiiri Attilâ İlhan’ın verdiğini öğrenmiş. Daha sonra ise daha on sekiz yaşına bile basmamış olan şair tutuklanmış. Hatta Nazım Hikmet’in görüşünü ve eserlerini hapishanede kaldığı sürede öğrendiğini ifade eder.

Zaman zaman Attilâ İlhan’ın TRT’de yayımlanan programlarını izliyorum. Çok kıymetli bilgiler veriyor. Dikkatinizi çekerse izlemenizi öneririm. TRT Arşiv’den bulabilirsiniz.

Beş senemin geçtiği, liseyi bitirdiğim bu şehirde çantamdan Kaptan’ın bir şiir kitabını çıkardım. Şiir kitabımı bitirdikten sonra ağaçların arasında kardeşimle birlikte yürümeye başladık.

Tekrar suyun kenarına geldiğimizde tek başına rüzgarda salınan bir karahindiba gördük. Güneşin ve aydınlanmanın simgesi olarak bilinir bu bitki. Kendisi kadar anlamı da güzel doğrusu. İlk defa bu kadar büyüğünü gördüm.

 

Suyun kenarına oturduk kafamızı gökyüzüne kaldırdığımızda hava kapanmaya başlamıştı. O sıra Attila İlhan’ın kendi sesinden bir şiir açıp dinledik. Sizlere dinlemeniz için yukarıya bırakacağım.

Şairlerin kendi sesinden şiir dinlemeyi çok seviyorum. Yazdıklarını onların sesinden duymak çok güzel bir duygu. Bugün pek çok şiir okuduk ve dinledik. Attilâ İlhan’ın bir şiirini sizler için yazacağım. Beğenirseniz alıp okumanızı tavsiye ederim. Umarım beğenirsiniz. Kaptanın söylediklerine kulak verelim. Ne diyordu şair:

” elimden tut yoksa düşeceğim

yoksa bir bir yıldızlar düşecek

eğer şairsem beni tanırsan

yağmurdan korktuğumu bilirsen

gözlerim aklına gelirse

elimden tut yoksa düşeceğim

yağmur beni  götürecek yoksa beni

 

geceleri bir çarpıntı duyarsan

telâş telâş yağmurdan kaçıyorum

sarayburnu’ndan geçiyorum

akşamsa  eylül’se ıslanmışsam

beni görsen belki anlayamazsın

içlenir gizli gizli ağlarsın

eğer ben yalnızsam yanılmışsam

elimden tut yoksa düşeceğim

yağmur beni götürecek yoksa beni

– Attilâ İLHAN”

The following two tabs change content below.
Lisansını Düzce Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Erasmus AGH kapsamında Bosna- Hersek'te çalıştı. Lisans döneminde bölümüyle ilgili çeşitli programlar yaptı ve konferanslara katıldı. Edebiyatla bağını koparmadan çalışmalarına devam ediyor.

Latest posts by Rûh î Edebiyat (see all)