15 Ağustos 2020

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

“BİZİMKİLERİN” KONSERİ DEVAM EDİYOR!

Kültür Sanat TV’de bir video köşem var. Artık böyle! Köşelerimize yazı değil video gönderdiğimiz bir çağdayız. Afet Ilgaz ve Rıfat Ilgaz hakkında paylaştığım arşiv ve kulis bilgileri haricinde kendi çalışmalarımı da paylaşıyorum. Günce tutmak için köşe sahibi olmak gerekiyor. Yoksa başka türlü kendi duygularınızı, bildiklerinizi, görüşlerinizi, yaşadıklarınızı, deneyimlerinizi güncel şekilde kayıt altına alamıyorsunuz.

Bartın Gazetesi’ndeki köşem de buna yardım ediyor. Babamdan devraldığım “Bizden Sual Olunursa” köşesinin bu özelliği onu çok ayrı bir yere koyuyor, okurlar için de benim için de. Bir zamanlar babamı okudukları bu köşede şimdi beni okuyor olmak onlar için de özel. On gün de bir çıkar Bartın Gazetemiz.

Sitemder ise haftada bir yenileniyor.

Bu sayıda ne yazayım değil ne çekeyim sorusunu sorduruyor Kültür Sanat TV. Bu da daktilo ya da el yazısıyla yazıp mektupla gönderen ebeveynlerime göre çok değişik, yeni bir durum arz ediyor.

Hazırlanıyorsunuz, makyaj yapıyorsunuz, kameranın açısını ayarlıyorsunuz ve başlıyorsunuz konuşmaya… Annemin ölüm yıl dönümü vesilesiyle onu çalışmaya başlamıştım. Onun eserlerini dönem dönem ele aldım ve Ad Semud Medyen, Yol, Yolcu’ya kadar geldim ve tıkandım. Çünkü bu nehir roman dizisinde “biz” vardık. Bizim diyaloglarımızı, yaşamalarımızı günce gibi yazmıştı annem. Zorlandım. Unuttuğum unutmak istediğim hadisat durmadan karşıma çıkıyordu. Ama bir yandan geçmişimin özlenilesi güzel anları da mükemmelen, usta bir yazar tarafından kaydedilmişti. Okudukça zamanda yolculuk yapıyor, özlüyor, burnumun direğinin sızladığını hissediyor bir yandan da muhakeme yapıp duran yazarın görüşlerini öğreniyordum.

Hayat benim hayatımdı. Ama başkası anlatıyordu.

Yazar anne babanız varsa bu başınıza gelebilir. Gelecektir. Çünkü onlar da ressamlar gibi gerçek modellere gereksinim duyuyorlar.

Ben köşe yazmaya ya da çekmeye devam ediyorum. Bana romanlar, öyküler, şiirler bırakmış olan anne babam ebedi sessizliğe bürünmüş durumda.

Ama eserleri, bir senfoni kadar coşkulu ve gürültülü bir icra ile hala konsere devam ediyor.

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri ve coverlerı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'de sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)

PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….