PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

8 Şubat 2023

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Başarının Desteklenmesi

Psikolog Doğan Cüceloğlu seminerlerinden birinde çocukların okul başarısı hakkında konuşur. Seminer, ebeveynlere yöneliktir. Seminer biter ve bir adam Doğan Cüceloğlu’na ağlayarak yaklaşır. Adam gözyaşları eşliğinde:

“Bir kızım vardı. Sınava hazırlanıyordu. Sınavdan iyi bir not alamazsan gözüme görünme dedim. Sınav çıkışında intihar etti” der. Konuşmasına devam eder:

“Onun başarılı olması için bunları söyledim. Kızımın ölmesini istemedim. Ama kızımın ölümüne neden oldum” diyerek ağlamaya devam eder.[1]

Kim çocuğunun zarar görmesini ister ki?

Elbette çocuklarımızın başarılı ve topluma faydalı bireyler olarak yetişmesini isteriz, bekleriz. Ancak başarı her şey demek değildir. Hele ki sağlıktan ve nefes almaktan daha kıymetli bir şey hiç değildir.

Önemli olan okul döneminde ve zorlu sınav süreçlerinde çocukların yanında olabilmek ve onlara destek olabilmektir. Onların bireysel farklılıklarını göz önünde bulundurmak ve başarılı olduğu alanları desteklemektir. Bu başarıyı arttırır.

Her çocuğun matematik ya da fen bilgisi alanında başarılı olmasını beklemek mümkün değildir. Matematik alanında başarılı olmayabilir, ama resim yapma kabiliyeti vardır. Türkçe dersi iyi olmayabilir ama sosyal iletişimi kuvvetlidir. Beden eğitimi dersinde başarısızdır ama kimya dersine daha yatkındır.

Amerikalı psikolog Howard Gardner’ın Çoklu Zekâ Kuramı’na göre zekâ, 8 farklı başlığa ayrılmıştır.

  • Uzamsal Zekâ
  • Kinestetik Zekâ
  • Müziksel Zekâ
  • Sözel Zekâ
  • İçsel Zekâ
  • Sosyal Zekâ
  • Matematiksel Zekâ
  • Doğasal Zekâ

Açıkçası bu kuram bireysel farklılıkları ortaya koyan bir kuramdır.

Ebeveyn ya da öğretmenler olarak bu farklılıkları gözetmek gerekir. Çocuklara üstesinden gelemeyeceği sorumlulukları yükleyerek onları başarısızlığa sürüklediğimizin farkına varmak gerekir. Çocukların başarılı olduğu alanlarda desteklenmesi onların motivasyonunu arttırır. Hayata ve derslerine daha sıkı tutunması sağlanır. Sorumluluk duyguları gelişir. Başarılı olduğu alanlardan aldığı haz ve motivasyonla başarısız olduğu alanlarda da başarıyı tatmaya başlar.

Bize bu süreci zevkle izlemek kalır.

Siz de çocuklarınızın bireysel farklılıklarını gözetin, başarılı olduğu alanları fark edin.

Başarısızlıkla sonuçlanacağını bildiğiniz sorumlulukları gereksiz yere çocuğunuza yüklemeyin.

Gerçekçi olun ve çocuğunuzun başarılı olduğu alanlara saygı duyun ve onunla gurur duyun.

Gelecek başarıları ise keyifle izleyin!

[1] Cüceloğlu, D., Başarıya Götüren Aile, İstanbul: Remzi Kitabevi, 2005.

Yazar Hakkında

The following two tabs change content below.

Doç. Dr. Haydar GÖKSU

Doç. Dr. Haydar GÖKSU Düzce Üniversitesi

Latest posts by Doç. Dr. Haydar GÖKSU (see all)