PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

17 Eylül 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Ege’ye kısa bir ara verdim. Ailemle bahar çiçeklerini ardımızda bırakarak İç Anadolu’ya doğru -diğer ailemizin yanına-ilerledik. Şehirden uzak bir köy evinde kuzenlerimle harika bir zaman geçirdim. Aksaray’ın serin havası sohbetimiz eşliğinde ısındı. İnsanın sevdikleriyle bir araya gelmesi ne kadar da güzel. Yeşilova köyüne güneş gibi doğan bu bahçenin bakımı oldukça zor olmuş. Her şeye rağmen ailecek çok emek vererek burayı huzur verici bir yere çevirivermişler. Üstelik daha işlerin tam anlamıyla bitmediğini söylüyorlar, ilerleyen zamanda burayı hayal bile edemiyorum.

Uzun süre sonra güneşin batışının kızıllığını bu kadar net gördüm. Evet Ege’de de görebilmek mümkün lakin deneyimlerime dayanarak söylüyorum, güneşin batarken gökyüzünde oluşturduğu ahenk kentten kente değişebiliyor. Kızlar, Şafak ve ben bu kızıllığı kaçırmak istemedik ve o anı fotoğraflarla sabitledik.

Yeditepe Üniversitesi’nin düzenlediği yarışmaya bu huzurlu ortamdan katıldım. Uzun süre sonra edebiyat bilimi hakkında konuşmak çok iyi geldi. Sempozyumdaki konumuz Edebiyat ve Müzik idi. Benim incelediğim eser ise Adalet Ağaoğlu’na aitti. Adalet Hanım’ın “Fikrimin İnce Gülü” romanındaki müzikal unsurları tespit etmiştim. Kitap hakkındaki tespitlerimi kıymetli hocalarımıza, katılımcılara ve bizleri dinlemeye gelen değerli dinleyicilere sundum. Sempozyumun sonucundan herkes oldukça memnundu. Beni dinleyen arkadaşlarımdan çok güzel dönüşler aldım. Kitabı hiç okumamış olan arkadaşlarımın bile ilgisini çeken bir roman oldu. Sizlere “Fikrimin İnce Gülü” romanını nasıl önersem bilemiyorum. Kitap hakkında hem beğendiğim hem de beğenmeyip aksine olumsuz anlamda eleştirdiğim yerler mevcut. Yine de toplum, birey ve müzikal unsurlar incelendiğinde Adalet Ağaoğlu ustaca kullandığı metotlarla kitaba ayrı bir ustalık kazandırmış. Ayrıca bu roman 1992 yılında “Sarı Mercedes” adıyla beyaz perdeye aktarılmış. Kitabın konusundan babama ve anneme bahsettiğimde aynı temadan oluşan bir film olduğunu söylediler. Bunun üzerine araştırma yaptım. Roman 1976 yılında yayımlanmış ardından 1992 yılında filmi çekilmiş.

Pazar günü Tijen teyzem ile kitaplar hakkında konuştuk, Ayhan amcam da bizlere anılarından bahsetti. Oldukça güzel bir ortam vardı. Ayşen, Gülenay, Şafak ve ben şarkılar dinledik, bahçedeki zararlı otları temizledik, uzun uzun sohbet ettik. Anın büyüsü hiç bozulmasın istedim. Kardeşlerimle gülüşlerimizin hiç bitmemesini diledim. Muhteşem bir gün daha geçirdim. Hayvanları sevdiğimiz, temiz ve serin havanın ele geçirdiği bir hafta sonunu geride bıraktım. Bakalım bu yeni hafta da bizleri neler bekliyor. Umutlarınızın daima yeşereceği, huzurunuzun gökyüzü gibi dağılacağı güzel bir hafta dilerim.

 

The following two tabs change content below.
Lisansını Düzce Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Erasmus AGH kapsamında Bosna- Hersek'te çalıştı. Lisans döneminde bölümüyle ilgili çeşitli programlar yaptı ve konferanslara katıldı. Edebiyatla bağını koparmadan çalışmalarına devam ediyor.

Latest posts by Rûh î Edebiyat (see all)