4 Temmuz 2020

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

BAĞIMSIZ SİNEMACI OLMAK

“Roma Açık Şehir” 1945 Eylül’ünde küçük bir festivalde halka gösterilmeye başlandı. Film, seyircilerin ıslıklamaları eşliğinde gösterildi. Roberto Rosselini bu filmi kendi parasıyla büyük maddi sıkıntılarla çekmişti. Film kısa zaman sonra hakettiği saygıya ve beğeniye kavuştu.

Kısa filmleriyle, avangard (öncü) denemeleriyle genç sinemacılar sinemaya apayrı bir lezzet katmıştır. Ama gelgelelim Türkiye’de hala bir tane bile bağımsız sinema salonu yok!

Tekelleşmeye ve çıkar ilişkilerine rağmen özgün düşünce ve tarza sahip bir sanatçı sizce bağımsızlığını koruyabilir mi? Teknolojinin pratikleşmesi, “sinema kolektif bir sanattır” ezberini bozdu. Auteur Sinemacılara gün doğdu. Ama gişe kaygısı ve çoğunluğun baskısı oto sansüre dönüşüyor ve sanatçının özgünlüğü sekteye uğruyor. Yani özgün olmak için özgür olmak gerekiyor!

Pahalı bir sanat olan Sinema artık bir endüstriye sahip. Tek pazar haline gelen dünyada parayı veren düdüğü çalarken bir yönetmenin sinema dilini belirleyen çok fazla ekonomik etken var. Kabul görme isteği, şan, şöhret, maddi kazanç gibi dayatılmış olana meyilli sanatçı, nasıl özgün seçimlerini yapıp, özgün olan bir yolda ilerlemeyi başarabilir?

Özgün olmanın yolu tam bağımsızlıktan geçiyor. Film kendine yatırılan parayı çıkarmak zorundayken nasıl bağımsız olabilir? Gişe kaygısı Demokles’in kılıcı gibi yönetmenlerin başının üstünde sallanıp dururken?..

Bağımsız filmleri oynatan sinema salonlarımız olmalı. Ama -gerçekten- bağımsız yönetmenlerimiz de olmalı. Birey olamayan kişiden taklit, tekrar, iyimser ihtimalle esinlenme adı altında çoğaltılmış bir sanat ortaya çıkacağı kaçınılmaz.

Film teknolojisindeki gelişmeler sanatçıyı daha bağımsız kılarken, ruhsal bağımsızlık konusunda sıkıntılar yaşanıyor. Bence bunun için bir sanatçının yaşam biçimini bütünüyle tasnif etmesi gerekir.

Ben deneysel ve bağımsız bir sanatçı olarak hayatımda böylesi değişiklikler yaptım. Doğduğum ve büyüdüğüm İstanbul’u bırakarak küçük bir Anadolu şehrine taşındım. Sanat yolculuğumu tamamen yapay müdahalelerden uzak sürdürüyorum.

Bağımsız ve deneysel film nitelikleri taşıyan ve yüksek lisans tez filmim olan Valiz’i izlemek isterseniz tıklayın.

Tezimi de okumak isterseniz, tıklayın.

Yazar, müzisyen, ressam ya da sinemacı… Hangisi olursanız olun size en önce bağımsızlık ve özgürlük tavsiye ediyorum.

 

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri ve coverlerı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'de sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)

PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….