PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

23 Ocak 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Azize miyim Cadı mı?

 

Nihayet Mayıs geldi. Mart ve Nisan yüzer yıl sürdü ama sonunda bittiler.

Yeni ay; canım Mayıs.

Geleneklerle ve adetlerle aramın pek iyi olduğu söylenemez. Fakat baharla ilgili olanlar buna istisna!

Hayatımın en güzel bahar karşılamalarından biriydi mesela Beyza’nın Mutfağı Beyzut’la Ahırkapı Şenlikleri’ndeki o gün. Kaç saat hiç durmadan dans ettiğimizi hatırlamıyorum. Ne güzeldi! Sonra onu da kaldırdılar.

Madem Almanya’dayım ve Ahırkapı çok uzakta, Beyza İngiltere’de. Ben de biraz olsun baharın tadını çıkartabilmek için topladım çantamı, attım sepetime. Evimden 10 dakika uzaklıktaki parklardan birinde baharı birazcık olsun karşılamaya geldim.

1 Mayıs günü burada da Emek Günü tabi ki. Ama bir anlamı daha var. Burada 1 Mayıs’ı baharın başlangıcı olarak kabul edip Pagan bir geleneği bugün de yüz yıllardır yaptıkları gibi sürdürüyorlar.

30 Nisan’ı 1 Mayıs’a bağlayan geceye Walpurgis Gecesi deniyor. Almancası Walpurgisnacht. Geleneğe adını veren Azize Walpurgis İngiltere’den Almanya’ya gelen bir rahibe. Azize Walpurgis’in 1 Mayıs günü kilisede kutsandığına dair bir rivayet var, o yüzden önemli.

Bu gecenin bir diğer adı ise Hexennacht, yani Cadılar Gecesi.

İnanışa göre cadılar bu gece Harz Dağları’nda toplanıyorlar. Şeytanla alemler, ateşler, dans etmeler… Cadılar genellikle neyle suçlanıyorsa yine onlarla suçlanıyorlar.

Faust’ta da bu geceden şöyle bahsediliyor:

“Sen çelişkinin ruhu! Haydi bakalım! Yol göster bana.

Düşünüyorum da, yaptığın akıllıcaydı aslında:

Tırmanıyoruz Walpurgis Gecesinde Brocken dağına,

Keyfimizce yalnız kalmak için burada!”

Aynı günü hem bir azizeyle hem cadılarla anmak. Tam da dünyanın kadını nereye koyacağı ile ilgili kafa karışıklığını göstermiyor mu?

Halbuki ben bir kadınım. Ne bir azizeyim ne de lanetlenmiş şeytanla dans eden bir cadı. Diğer bütün insanlar gibiyim. Bazen iyilik yapan, bazen karanlık tarafları ortaya çıkan biri.

Kim bilir belki dağda toplandıklarını iddia ettikleri cadılar da tıpkı benim gibidir. Tek istedikleri sevdikleri baharın biraz tadını çıkartmaktır.

Hem Azize Walburgis de hastalıkları iyileştirmesiyle meşhurmuş. Bize de daha sağlıklı günleri müjdeliyor mudur Walpurgis?

The following two tabs change content below.

Dr. Sufistike

Psikoloji lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi'nden aldıktan sonra Polonya'da gönüllü olarak çeşitli AB projelerinde çalıştı. University of Birmingham'de psikoloji alanındaki yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndü ve hala aynı alanda doktora eğitimine devam etmekte. Şu sıralar akademik çalışmalarını Almanya'da sürdürüyor.

Latest posts by Dr. Sufistike (see all)