PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

26 Ocak 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Annelerimiz ve İlişkilerimiz

 

Bir romantik ilişki sorunu varsa ve ilişkideki kadın tarafının yanlış partner seçimi söz konusuysa…Çok bilen birileri hemen sorunun kaynağını açıklamak için “daddy issues” der. Daddy issues (baba sorunsalı) özellikle kadınların babalarıyla kurdukları ilişkinin sağlıklı olmamasını, bu sorunu hayatlarının sonraki dönemlerindeki romantik ilişkilerine taşımasını ifade eder. 

Bense bunun zaman zaman doğru olduğunu kabul etmekle birlikte asıl meselenin hep “mommy issues” (anne sorunsalı) olduğunu inatla söylerim. Bunun için de iyi bir sebebim var: Nesne İlişkileri Kuramı (Object Relations Theory). 

Nesne İlişkileri Kuramı diyor ki hayatta kalmamızı sağlayan o ilk objeyle yani memeyle (dolayısıyla anneyle) kurduğumuz o ilk ilişki daha sonra kurulacak bütün ilişkilerin temelini oluşturur. 

Bu teoriyi ilk öğrendiğim günden beri hem kendimi hem etrafımdakileri gözlemlerim. Bu nasıl bir insan, nelere sevinir nelere kızar, hayattan ve insanlardan neler bekler diye düşünürken annesiyle olan ilişkisinden izler bulurum. Yanlış anlaşılmayayım. Annesi neyse onu tekrar eder demiyorum. Anneyle kurulan ilişki diğer ilişkilerin özü diyorum. Yani ben değil Melanie Klein ve onu takip edenler diyorlar aslında.

Bu yağmurlu pazar gününde gurbet ellerde kendi kedi çocuğumdan uzakta (gözyaşım pıt) ben de bir kez daha Julia Roberts’lı Susan Sarandon’lı 98 yapımı Stepmom’ı (Türkçesi: Omuz Omuza) izleyeyim dedim.

Film bir tarafta çocuk bakımı tecrübesi olmayan ve aslında anne olmayı da pek istemeyen fotoğrafçı bir kadınla bütün hayatını çocuklarına adamış ecza dolabıyla dolaşan “tam bir anne”nin hikayesini anlatıyor. 

Bu film anneliğin ne olduğu sorusunu soruyor. Bence verdiği cevap anneliğin tek bir şeklinin olmadığı, farklı annelikler olduğu ve hepsinin de annelik olduğu. Birbirine zıt gibi görünen çocuk büyütme yollarının çocuğun iyiliği gözetildiği sürece aslında ayrı ayrı “iyi annelikler” olduğunu söylüyor. Bu annelikler arasında da birinin diğerinden üstün olmadığını anlatmasıyla ben çok seviyorum bu filmi.

Film kapanışını da Ain’t No Mountain’le yapıyor. Hiçbir gücün birbirini seven bir anne ile çocuğun arasına giremeyeceği gerçeğiyle ve yüzümüzde buruk bir tebessümle öylece bırakıveriyor.

The following two tabs change content below.

Dr. Sufistike

Psikoloji lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi'nden aldıktan sonra Polonya'da gönüllü olarak çeşitli AB projelerinde çalıştı. University of Birmingham'de psikoloji alanındaki yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndü ve hala aynı alanda doktora eğitimine devam etmekte. Şu sıralar akademik çalışmalarını Almanya'da sürdürüyor.

Latest posts by Dr. Sufistike (see all)