15 Ağustos 2020

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Aksiyon Planı!

Sitemder’in kadim okurları, fırında pişen keki beklerken mutfakta okuduğu kitapları anlatan Beyza’yı hatırlar belki. Mutfakta vakit geçirmek hala vazgeçilmezlerimden olsa da, ne vakittir ihmal etmediğimi söylemem. Sebepleri var elbet.

Yuva kurunca yemek yapmayı öğrenen arkadaşlarımın aksine, mutfağıma ortak çıkan hayat aradaşım sayesinde, mutfak mesailerim egzotik bir diyara yapılan turistik gezi amacını gütmeye başladı, aşçılıktan ziyade. İtiraf ediyorum, bizim ekşi mayalı karantina ekmeklerinin hamurunu eşim tuttu ve pişirdi, ben lezzetine varıp yorumladım sadece!

Öyle de güzel alışmışım ki, annem kızını arayıp hatırını sormak yerine, damadı ile whatsaplaşıp tarif sorar olunca sıramı savdığımı ancak farkettim.

Geçtiğimiz hafta saç bakımı yapmak için mililitrelik ölçüler kullanmam gerekince, eşimin kendi mutfak dolabında sakladığı mutfak terazisini çalıştırmayı becerememek çok ağırıma gitti doğrusu.

Halimden gayet memnun olduğumu inkar etmesem de, bu yeni düzenin beni düşürdüğü atalete karşı bir şeyler yapmanın zamanı geldi sanırım.

İşte mutfak hakimiyetini yeniden ele geçirme aksiyon planım:

Severek hazırladığın ve her tadanın beğendiği tariflerini elden geçir ve tariflere yeni birer renk kat.

Vicdanını sorgulatan tradisyonel tarifleri pişirmekten kaçmak yerine, tarifleri son dekanın “temiz beslenme” trendine adapte et.

Yemek yaparken mutfak tezgahında ve bulaşık makinesinde gezinmek isteyen, izin vermezsen bacaklarını ısıran kediyi bahane edip; pratik çözümleri tekrarlayıp durarak günü kurtarmaya çalışmaktan vazgeç. Kediyi oyalamanın binbir yolu var. Sen işine bak.

Yemek yapmaya vakti ya da yetisi olmayan bireylerin çoğunluğu oluşturduğu İngiliz toplumunda, besin endüstrisi envai çeşit hazır yiyecek seçeneği sunuyor olabilir. Yemek yaparken harcadığın vaktin boşa geçtiği yanılgısından hemen uzaklaş, playliste bir sesli kitap koy ve telaşenden uzaklaşıp mutfak önlüğünü giy.

Mutfakta elin işlerken zihnin de ona eşlik ederdi, işin bitince ellerini yıkayıp bilgisayarın başına oturduğunda düşündüklerini yazıya dökmek kalırdı bir tek, o rutinden aldığın keyfi hatırla.

Ben planı adım adım hayata geçirmekle meşgul olacağım bir süre. Bu arada kendi mayanızı fermente ederek başlayacağınız ekşi mayalı ekmek tarifi isterseniz, eşimin iletişim bilgilerini paylaşabilirim.

The following two tabs change content below.

Beyza'nın Mutfağı

Köşe Yazarı at Beyza
Fim teorisi, tonal armoni, resim, felsefe ve Latince gibi bir çok sanat ve temel bilim dersleriyle desteklediği lisan eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümün’de tamamladı. Royal Holloway, Londra Üniversitesi’nde Yüksek lisans eğitimi aldı. Doktoraya devam edebilmek için uzun dönemli yerleşme kararı aldığı İngiltere’de, aile kurmak ve Cambridge Üniversitesi Eğitim Fakültesi bünyesinde çalıştığı ikinci bir Yüksek Lisans da dahil olmak üzere, doktora dışında pek çok şey yaptı . Şimdi Brunel Üniversitesi’nde Akademik İngilizce dersleri veriyor. Kendisini anlayan bir doktora danışmanı bulacağı güne çok yaklaştığını hissediyor.

Latest posts by Beyza'nın Mutfağı (see all)

PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….