PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

18 Eylül 2020

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Batı Edebiyatı eserlerini derinlikleriyle anlamlandırmak isteyen her okurun yolu, en az bir kere Antik Yunan Mitolojisine düşmüştür. Rönesansla yeniden doğan batı medeniyetinin, Antik Yunan Eserleriyle açılan ufkuyla sayesinde oraya sıkça gönderme yapmalarıdır en açık sebebi.

Şimdiye kadar yolunuz kesişmediyse, Homeros’un İlyada Destanı’nı okumanız için ısrar ediyorum. Bundan sonra yaptığınız okumaların nasıl zenginleştiği farketmemeniz işten bile değil.

Homeros’un tasvir ettiği Olympos Tanrıları acayip matrak. Hele ölümlülerle girdikleri diyaloglar müthiş nüktedan.

Hadi bir örneği hemencecik inceleyelim birlikte. Tarih’in bilinen ilk güzellik yarışmasının anlatıldığı bölüm olsun.

Homeros der ki, Olimpos ahalisi bir şölende toplanır. Herkesin davetli olduğu partiye vize alamayan nifak tanrıçası Eris, tam da kendinden beklenecek bir hamleyle herkesin huzurunu kaçırmak için kolları sıvar. Üzerine “En güzele” notunu iliştirdiği altın bir elmayı şölen masasına yuvarlayarak geldiği gibi farkettirmeden topuklar.

“En güzeliniz benim” diyerek elmaya ilk uzanan Zeus’un karısı Hera, buna ilk itiraz eden de Afrodit olur. Athena’nın da iddaya katılması üzerine, kızı ve karısının da dahil olduğu mevzuda suyu bulandırmaya pek de niyetli olmayan Zeus’tan hakemlik yapmasını isterler.

Zeus juri vekaletini o sırada İda dağında (bizim Ege Bölgesindeki Kaz Dağları) çobanlık yapan Paris’e vererek işin içinden sıyrılır.

Hayatında bu kadar güzeli bir arada görmemiş şaşkın çoban Paris artık otoritedir ve adaylar tarafından sırayla rüşvet teklifleri almakla meşguldür.

Zeus’un çapkınlıklarından özgüveni zaten fena halde örselenmiş olan Hera, Paris’e Asya’da güçlü bir hükümdarlık, Zeka tanrıçası Athena ise akıl ve başarı vaadeder. Bu sırada fırsat kollayan Afrodit “beni seçersen dünyanın en güzel kadını ile evlenmeni sağlayacağım” der ve endamıyla yürür gider.

Hikayeye göre dişi ayılar tarafından emzirilip, o güne kadar dağlarda çobanlık yapan Paris için en cazip teklif hangisiydi dersiniz?

Nihayetinde Paris elindeki elmayı Afrodit’e uzatır ve Olimpos ahalisi altın elmanın sahibi Afrodit’i en güzel tanrıça ve güzellik tanrıçası kabul ederler.

Homeros’un destanı anlatmakla bitmez. Paris’in kim olduğunu bir yerlerden çıkaracağım derseniz minik bir spoiler vereyim.

Yarışma sonrası Paris aşık olduğu ve dünyanın en güzel kadını olarak bilinen Helen’i Afrodit’in yardımıyla kaçırır ve Troya Savaşı’na neden olur.

Bu yazıda Afrodit’i, diğer adıyla Venüs’ü çokça anmışken bahsetmeden bitiremeyeceğim. Sembolik olarak her türlü ikili ilişkilerde köprü görevi gören, aşk, güzellik, tutku, çekicilik, barış, sanat, estetik… özetle keyif veren her konunun yöneticisi olduğu için başı hayli kalabalık olan Afrodit, ancak bir buçuk yılda bir çıkabildiği yıllık izninde şu sıralar. Başka bir deyişle Venüs 40 günlük retro hareketinde.

Bu dönemde (13 Mayıs – 26 Haziran) bu güzeller güzeli hatunun baktığı işlerinizde çıkacak aksaklık ya da blokajlardan ise kendimiz sorumluyuz. Madem öyle, Venüs’ün enerjisini toplayarak iş başı yaptıktan sonra şifa dağıtmaya devam edeceği meseleleri siz de biraz yavaştan almaya ve rölantide tutmaya çalışabilirsiniz. O vakti nasıl değerlendireceğiniz elbette size kalmış.

Ne biyelim, bu arada Homeros’un İlyada Destanı’nı okuyabilirsiniz mesela.

 

The following two tabs change content below.

Beyza'nın Mutfağı

Köşe Yazarı at Beyza
Fim teorisi, tonal armoni, resim, felsefe ve Latince gibi bir çok sanat ve temel bilim dersleriyle desteklediği lisan eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümün’de tamamladı. Royal Holloway, Londra Üniversitesi’nde Yüksek lisans eğitimi aldı. Doktoraya devam edebilmek için uzun dönemli yerleşme kararı aldığı İngiltere’de, aile kurmak ve Cambridge Üniversitesi Eğitim Fakültesi bünyesinde çalıştığı ikinci bir Yüksek Lisans da dahil olmak üzere, doktora dışında pek çok şey yaptı . Şimdi Brunel Üniversitesi’nde Akademik İngilizce dersleri veriyor. Kendisini anlayan bir doktora danışmanı bulacağı güne çok yaklaştığını hissediyor.

Latest posts by Beyza'nın Mutfağı (see all)