PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

13 Haziran 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Dışarıda resmen bir yaz havası var. Bugün 40 dereceyi gördük. Üstelik daha mayıs ayındayız. Yazın hava sıcaklığını düşünemiyorum bile. Bahar buram buram Ege’yi ele geçirmişken evlerimizin pencerelerinden seyrediyoruz bu güzel manzarayı.

Zaman ne kadar da çabuk geçiyor. Çocukluğum daha dün gibi. Cuma günü yeni bir yaş daha aldım. Ad günümü kutladım.

Sevgili Nazik ablacığım ve sevimli çocukları bu günümü kutlamak için önceden geldiler. Birlikte oturup sohbet ettik. Nazik ablam çok tatlı bir İngilizce öğretmeni. Pamuk gibi bir yüreği var. Öğrencileri tarafından da çok seviliyor. Sevilen öğretmen olmak o kadar değerli ki… Öğrencileri böyle donanımlı, parmak sallamadan şefkatle öğreten bir öğretmenleri olduğu için çok mutlular.

Öğretmenlik gerçekten kutsal bir meslek. Sevdiğim ilkokul öğretmenlerimle halen görüşüyorum. Ben 3. Sınıf öğrencisiyken kıymetli Eyüp öğretmenim, benim oldukça güzel yazılar ve şiirler yazabileceğimi söylemişti. Ben ilk şiirimi Eyüp öğretmenime yazmıştım. Yıllar sonra onun o zaman keşfettiği özelliğimin önemini lisansa başlayınca anladım. İşte o zaman dedim ki, iyi bir öğretmen insanın hayatını şekillendirir. Ben de staj dönemimdeki öğrencilerimin büyük bir kısmıyla görüşüyorum. Çok güzel mesajlar gönderiyorlar. Ne mutlu bana hayatlarında güzel bir iz bırakabilmişim. Umarım hayallerim doğrultusunda ilerlerken daha çok insanın hayatına güzel bir şekilde dokunabilirim.

Dört bir yandan çiçek kokularıyla döşenmiş, kuşların cıvıltılarıyla şenlenmiş bahar ayı insana umut aşılıyor. Bu güzel havalarda beğendiğim şarkıları dinlemek hoşuma gidiyor. Mayıs ayına gelmişken hem sesini hem kişiliğini oldukça beğendiğim bir sanatçının çok beğendiğim bir şarkısını sizler için yukarıya bırakıyorum. “Hayatıma iyi ki girdi, iyi ki yollarımız kesişti.” Dediğim o güzel insan sevgili Defne hocam. Hocamın sesi de kendi kadar naif.

“İnsanın bir sene önceki aklıyla bir sene sonraki aklı bir olmaz.”  Derlermiş anneme büyükleri. Ne kadar da doğru. Her geçen gün daha fazla değişiyor insan. Aylar önce aldığım bir kitap vardı. Bir kişisel gelişim kitabı. O kadar çok övdüler ki merakımdan almak istedim. Ancak aylardır kitabı elime hiç almamıştım. Doğum günüme gelene kadar bekledim çünkü başlığı çok hoşuma gitti. “Bugün Kalan Hayatımın İlk Günü” Bir yaş daha aldıktan sonra okumaya başlamak daha anlamlı olur gibi gelmişti.

Daha yeni yeni bakıyorum sayfalarına. Henüz yorum yapmak için çok erken ama kitabın yazarının mücadeleci ruhu onu yazarlığa kadar sürüklemiş. Fransa’da çok satanlar listesine giren kitap pek çok okur tarafından beğenilmiş. Amazon’da puanı ise 4.8/5 , bakalım ben çoğunluk kısmında mı olacağım yoksa azınlık kısmında mı? Bilemiyorum ama okuduktan sonra sizlere yorumlarımı aktaracağım.

Yeni haftanız size kucak dolusu huzur, çiçek kokuları gibi mutluluk ve güneşin tatlı gülümsemesi gibi sağlık getirsin.

The following two tabs change content below.
Lisansını Düzce Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Erasmus AGH kapsamında Bosna- Hersek'te çalıştı. Lisans döneminde bölümüyle ilgili çeşitli programlar yaptı ve konferanslara katıldı. Edebiyatla bağını koparmadan çalışmalarına devam ediyor.

Latest posts by Rûh î Edebiyat (see all)