PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

17 Eylül 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

ACIDA DOZ AŞIMI

Her şey normale döndü gibi. Normale dönmeye duyduğumuz kuvvetli istek sayesinde. Oysa küçük yangınlar sürüyor. Yağışlar da. Ama doz yeterince büyük değil. Duygulanım eşiğimiz o kadar yüksek ki ölü sayısı ya da acı yeterince büyük değilse dikkatimizi çekemiyor. Şehit haberlerini çorbamızı içerken izliyoruz, iki üç şehit gündem olmuyor, olamıyor. Hikayenin dramatik, sayının fazla olması gerekiyor.

Doz aşımını yaşayan medya ortamından kaçasım var. Sakin mi sakin yaşantımda bir şeylerin yerini başka şeyler çoktan almış durumda. Denizimin yerini havuzlar, dereler, aqua parklar aldı. Annem öldü, ailemdeki büyüklerim birer birer öldü. Eşimin ailesi ailem oldu. Yazlığım artık Manyas’taki teyzemizin evi.

Taşrada yeni bir eğlence keşfettim. Düğünler!.. Gerçekten mutlu insanların gülmesi, eğlenmesi beni de eğlendiriyor. Cuma, Cumartesi, Pazar düğün günleri. Sünnet düğünleri, evlilik düğünleri bütün bir hafta haberlerin ruhumda yarattığı kasveti dağıtıyor. Eğer düğün, Gürcü, Çerkes halkları gibi Kafkas toplumlarının düğünü ise gösterinin tadına doyulmaz oluyor.

Dün akşam Roman düğününe denk geldik! Dokuz sekizin ağırı ya da hızlısında ahenkle coşan kadın ve erkekleri izlemek büyük zevkti.

Kadınlar köylü de olsalar dekolte, mini, dar giyebiliyorlar. Sokakta gerçekleştirilen sağdıç karşılama töreninde nasıl da güzel çifte telli oynuyorlar!

Düğün meydanının girişine asılan, köye ait sancak beni çok duygulandırıyor.


En güzel elbiselerini giymiş, tebessüm eden ve müziğin eşliğinde törensel bir “cemiyet” gerçekleştiren Türk insanını seyretmek içime su serpiyor. Onu birlik beraberlik içinde, üstelik de tabularını yıkmış olarak görmek acının doz aşımına uğradığımız şu günlerde beni çok mutlu ediyor.

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri, cover'ları, bir de kitabı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)