PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….

13 Haziran 2021

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

AB PROJESİ OLARAK 80’LER

AB PROJESİ OLARAK 80’LER

 

Avrupa Birliği projelerinden biri etwinning. İletişim, etkileşim için düşünülmüş. Benim tanık olduğum etwinning projesi bu açıdan çok başarılıydı.

 

Türkiye’nin çeşitli illerinden 36 öğrencinin öğretmenleriyle gerçekleştirdiği projenin konusu 80’lerdi. Akçakoca Sosyal Bilimler Lisesi’nden Semih Demirci Hocanın moderatörlüğünde çalışan gençlerin hedefleri bir sanal müze gerçekleştirmekti. Projenin tamamlanma aşamasındaki kapanış webinarının konuğu olarak da beni düşünmüşlerdi.

80’li yıllar hayatımın en önemli yıllarıymış meğer, onlarla anılarımı paylaşırken fark ettim. 13-14 yaşındayken gitara başladım, 16 yaşında üniversiteye başladım. İlk defa televizyona çıktım. TRT tek kanaldı. Ve TRT’de çalışmaya başladım.

 

Hayata hızlı başladım. Yirmi yaşında üniversite mezunuydum. 21 yaşında evlendim. 22 yaşında anne oldum. Bütün bunları anımsadım etwinning projesine katkı sunarken.

Onlara 80’li yıllarda yaptığım şarkıları yani ilk bestelerimi çaldım. Babamın şiirinden yaptığım besteyi de…

 

Romantik yıllardı 80’ler. Duygularımızı kaybetmemiştik bu kadar. Toplumun sorunlarına karşı daha duyarlı bireylerdik, idealisttik.

 

Politikadan soğumuştuk 80’lerde. Yetmişli yıllarda çok kan dökülmüştü çünkü, yılmıştık siyasetten. 80 ihtilali oldu, Özal geldi, artık Özallı yıllar vardı. Apolitik gençlik, serbest piyasa ekonomisini öğreniyordu.

 

Yirmi dakika konuşmayı öngörüp bir saatten fazla konuştuk. Proje katılımcısı gençler sorular sordular.

Kendime sordum şimdi 80’ler neden bu kadar güzel geliyor diye? Belki içinde bulunduğumuz yılları da ileride güzel anımsama ihtimalimiz vardır?

 

Hayır, 2000’ler çok şahane değildi. Hele son yıllarda durum vahim, felaket üstüne felaket tadıyoruz.

 

Deniz bile öldü mesela.

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri, cover'ları, bir de kitabı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'nin Akçakoca ilçesinde sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)