15 Ağustos 2020

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Hamileydim. Beş aylık. İlk bebeği kaybetmiştim. Dikkatli olmam gerekiyordu. Belli ki izdiham olacaktı. Zaten kalabalıklardan kaçardım. Aydın Ağbim bütün törenselliğiyle orada olacaktı. Arkadaşlarıyla. Annemin ve benim aleyhimde yıllardır konuşup duran kitle. Kötü bakışlar. Fısıltılar. Yapay, yapmacık üzüntüler. Kan bağım olan ama her nedense benden nefret eden soğuk yüzlü güzel ve asil ve mükemmel akrabalar… İzdiham, izdiham, sloganlar… Gerçek bir acı ve hüzünle benzerliği bile olmayan bir cenaze ortamı.

Gitmemeyi tercih ettim. Kızım ve oğlumla mezar taşını ziyaret etmeyi daha hakiki buldum. Babasına babaya doyamamış babasız bir kız çocuğunun hüznüne uygun bir yas ortamı olmadığından babamın cenazesine gitmedim.

Her 7 Temmuz’da üzülenlerle birlikte üzülüyorum gene. Temmuz’un bu zamanları kolay geçmiyor. Yapaylıklara karışmadan, yapaylaşmadan samimi hüznümü ifade etmeye çalışıyorum. Bazen oluyor, bazen olmuyor. Ünlü bir insanın yasının uzlaşımsal törensel bir dili var çünkü.

Büyüdükçe büyüdüm, nihayet yaşlandım. 50 yaşına girmek üzereyim. Babam öldüğünde hamile olduğum kızım 27 yaşında. Büyürken neler öğrendim neler. Sanat yolunda yürürken, eşimi kaybettikten sonra hem anne hem baba olurken, sanatçı bir ebeveyn olduğumda… Babama da anneme de gittikçe benzerken…

Her 7 Temmuz’u babamı biraz daha iyi anlamış olarak karşılıyorum. Hüznüm kesifleşiyor ama ben hafifliyorum. Babama, dünyaya, babamın bıraktığı birçok anıya, emanete, ize yaklaşımım farklılaşıyor.

Her 7 Temmuz’da daha bir olgunlaşmış buluyorum kendimi.

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Lisansını ve yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi/Enstitüsü Sinema TV bölümünde yaptı. İki yazarın kızıdır. Aynı zamanda müzisyendir. Albümleri ve coverlerı var. İki çocuk annesi. Doğduğu ve büyüdüğü İstanbul'dan taşınarak yaşantısını sonuncu il Düzce'de sürdürmekte, bağımsız sanat adına çalışmalarına orada devam etmektedir. Daha fazla bilgi için www.defneilgaz.com.tr kişisel web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)

PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….