15 Ağustos 2020

SitemDer

Karanlık sularda güneş olmak…

Siz Bizden Ne İstiyorsunuz?

Son günlerde öyle ağırız ki. 

İçinde bir yerde vicdan, göğüs kafesinde bir miktar kalp taşımaya devam edebilen kim varsa hiçbirimizin içinden gülmek gelmiyor. 

İnsanız ya tam unutacağız artık, olmamış gibi yapıp hayatın normal, güvenli ve adil bir yer olduğu sanrısına dalacağız… Her gün bir yenisiyle biraz daha ağırlaşıyor üzerimizdeki gökkubbe.

Artık yüreklerimiz kaldırmıyor.

Her canı yakılan kadınla, her eziyet edilen hayvanla, her kirli elin dokunduğu çocukla, her mahvettiğiniz toprak parçasıyla bizim de biraz daha yaşama sevincimiz azalıyor.

Çünkü caniler ve katillerin zarar verdikleri yalnızca maktulleri olmuyor. Öldürülen kadın ben de olabiliyorum, katledilen çocuk, hayvan benimki de olabiliyor. Çaldığınız her renk biraz benimki. Bir sonrakinin çok yakında olması ihtimalinin dört yanımızı sarması nefes alınabilecek bütün alanlarımızı elimizden alıyor.

Ne “melek oldu” illüstrasyonları, ne okunan lanetler içimizdeki demir külçeleri hafifletmiyor.

Koca oluyorsunuz biraderiniz tecavüz ediyor bizi öldürüyorsunuz, yabancı oluyorsunuz sokakta yürüyoruz bizi öldürüyorsunuz, eski eş, partner oluyorsunuz ayrılıyoruz bizi öldürüyorsunuz, hoca oluyoruz ders veriyoruz bizi öldürüyorsunuz, sizi doğuruyoruz oğlumuz oluyorsunuz bizi öldürüyorsunuz, köpek oluyoruz havlıyoruz bizi öldürüyorsunuz, çocuk oluyoruz gülüyoruz bizi öldürüyorsunuz, ağaç oluyoruz duruyoruz bizi öldürüyorsunuz.

Bir umut, bir başlangıç noktası, bir kanun diyoruz. Bütün bu olanlara rağmen sapasağlam yerinde duran(!) “ahlakınız”, “geleneğiniz” “manevi değerleriniz” akılalmaz bir şekilde tehdit ediliyor, o umuttan da vazgeçelim isteniyor.

Siz bizden gerçekten ne istiyorsunuz?

The following two tabs change content below.

Sufistike

Psikoloji lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi'nden aldıktan sonra Polonya'da gönüllü olarak çeşitli AB projelerinde çalıştı. University of Birmingham'de psikoloji alanındaki yüksek lisansını tamamladıktan sonra Türkiye'ye döndü ve hala aynı alanda doktora eğitimine devam etmekte. Şu sıralar akademik çalışmalarını Almanya'da sürdürüyor.

Latest posts by Sufistike (see all)

PODCAST

Yine… Yeniden… sitemder….