SitemDer

karanlık sularda güneş olmak

Tuvana İffet - Merhaba
Meyveye duran limonumun henüz yeni doğan elleri.

Merhaba,

Bir kaç zamandır facebook sayfamda denemeler yazıyorum. Bunlar genellikle öznel yorumlar içeren analizler, kimi anılarıma kimi de hayalgücüme dayanan, yazarken beni gülümseten kokteyl karışımlar. Beş duyumun tümünden gelen uyaranlara tepki olarak kendiliklerinden ortaya çıkan cümleler.

Aslen görselciyim… Marmara Güzel Sanatlar Sinema Televizyon mezunuyum. Çalışma hayatımın büyük bir bölümünü TRT’de geçirdim… Orada 10 yıl grafik animasyon şefliği yaptım. Emekliye ayrılalı yakında üç yıl olacak. Bu üç yılı iyi değerlendirdiğimi düşünüyorum. Sanat ağacının tüm dallarına düşkünlüğüm var. Uzun bir dönem tiyatro ile ilgilendim şimdi favorim müzik. Sanatın hangi dalı olursa olsun, öğrenip sindirdiğim her bilginin animasyonda büyük yardımını gördüm. Buna edebi sanatlar da dahil.

Aynı zamanda burnumu her türden tarıma sokan bir botanik meraklısıyım. Kafam bozulup karıştığında çözümü doğada bulup, bitkilerden yardım alıyorum. Onlar son derece sakin ve kadim varlıklar. Binlercesini öğrenme aşamasında katledip öldürmüş olsanız bile bir tanesini yaşattığınızda size hemen kapılarını açıyorlar, dost oluveriyorsunuz. İnsanî ilişkilerde çetrefilli dönemler yaşadığınızda can simidiniz ve arkadaşınız oluyorlar. Küçük bir botanik bahçem var … çeşidim çok… bahçeye sığamadıklarından bir bölümünü eve aldım… evin her bölümünde dipdibe yaşadığımdan bitkilere benim cümlelerimde sık sık rastlayacaksınız. Onları yararlı oldukları için değil , doğaya olan hayranlığımdan ötürü yetiştiriyorum. Pek çok bitki yetiştiriciliğine ait sayfada durmadan sağlığa olan yararlarının yazılmasına fena halde gıcık olduğumu itiraf etmeliyim.

Yok efendim yapraklarını kaynatın böbrek taşı düşürür, yok efendim kökünü un yapın balla karıştırıp oranıza buranıza sürün!..

Bu tür yazılarla uzaktan yakından alakam olmadığını bilmenizi isterim. Siz hiç bir şeyi menfaatiniz olmadan da sevmediniz mi? Hiç bir varlığın yanında karşılık beklemeden bulunup yardım etmediniz mi?

Benim bitkilerle olan ilişkim de böyle işte.

Dostluklarını seviyorum… Tıpkı insanlar gibi farklı karekterler… dayanıklılıkları farklı… istekleri farklı. Mesela biraz evvel nazlı Budha’nın eli limonumu içeri aldım… daha iki gün önce çıkarmıştım ön balkona. Fidanlar büyük, saksılar ağır… Fıtığım depreşmezse iyidir. Üzerinde tam dört çiçeği var. Meyveye durdular… şimdi en hassas dönemi. İçerisi sıcak, rüzgarla aşağı düşen kolları hemen yukarı kalkacaktır. Bugün su içme günümüz.

Yudum yudum kahvenin ve ılık suyun eşliğinde, biz hızla ısınmaya başladık bile! Bu soğuk pazar gününden size sıcak bir merhaba diyoruz. Bizleri izole eden bu mel’un corona virüsüne karşı siz de bol su içip kendinizi sıcak tutun.

Görüşmek üzere!

The following two tabs change content below.
M.Ü. Güzel Sanatlar Sinema-Tv ve T.Ü Fermente Ürünler mezunu. 23 yıl TRT çalışanı, şimdi emekli. 2D- 3D animasyon , seramik, botanik, kaligrafi, geleneksel el sanatları meraklısı... Biraz tiyatro ve müziğe bulaşmışlığı da var... bir de yazmayı seviyor.

Latest posts by Renkli Kalem (see all)

Yine… Yeniden… sitemder….