SitemDer

karanlık sularda güneş olmak

Flashback’in Flashback’i

Merhaba,

26 Mart 2020

Esra’nın (kendisi benden 2 sene önce dünyaya gelmiştir o kadar olsun) benimkinden önce bitirdiği için 2 gündür yayında olan yazısını okumuş olduğunuzu varsayıyorum. Ne yazık ki her zaman olduğu gibi tastamam doğruları söylüyor. O sebeple tekrara düşmek niyetinde değilim.

Sitemder arşivimizle yıllar sonra yeniden buluşmak 12 yıl önceki Defne Hocam, Sufistike Esra ve Beyza ile koyu bir sohbete dalmak, onlarla hasret gidermek, ‘yaa demişsiniz işte’ler üzerinden hayrete düşmek gibiydi. Herkese ve her şeye rağmen çok mutluyduk çünkü beraberdik. Zamanlar, mekanlar, makamlar,mesuliyetler iklimler değişse de biz yine birlikteyiz ve tam da bu sebepten yine mutluyuz.

Arşivimizden söz etmişken, 2009 Mart’ında yazdığım “Flash Back’li Klasik Müzik Konseri” yazısına bir flashback daha ekliyorum. Ve Flashbackler flashbacki yapmak istiyorum bunca yılın hatrına.

 

1 Mart 2009

Klasik müzikle daha ortaokul sıralarındayken tanıştığım için şanslı olduğumu düşünürüm hep. Defne Ilgaz’la 2000 Mart’ta başlamıştı klasik gitar derslerimiz.

Klasik gitar ustalarının bestelerine örnek olarak Narciso Yepes’in Romance’ını çalmıştı bize tanışma dersinde. Ben saçımdaki rengârenk tokalarla ve çiçekli kot pantolonumla gitmiştim o derse. Romance’ı bir kez daha dinleyebilmek için ve bir gün onu çalabilmek için ne yapabilirim diye düşünmeye başlamıştım ders bittiğinde.

(Beyza, Flashback’li Klasik Müzik Konseri http://sitemder.org/wp/arsivler/1824)

 

11 Mart 2000

Milenyum’un ilk Martı’ydı annem elimden tutup Defne öğretmenime beni emanet ettiğinde.  O’ndan sadece enstrüman çalmayı değil nice incelikler öğreneceğimi ve bunun için çok şanslı olduğu söylemişti. O gün yeni tanıştığım öğretmenimi öyle çok sevmiştim ki annemin haklı olduğunu biliyordum.

O gün bilmediğim şeyse bu hoca-öğrenci ilişkisinin bir ömür ve umarım ondan da ötesine dek süreceğiydi.

 

1 Mart 2009

Greensleeves, Packington’s Pound, Farruca ve Natalia hala üst üste bıkmadan çaldığım parçalardır mesela. Greensleeves’i de ilk duyduğumda âşık olmuştum. Önceleri zorlandımsa da Greensleeves’in klasik gitar versiyonunu 12 yaşımdan beri çalarım. Ama İngiltere tarihinin en sevdiğim karakterlerinden Kral 8. Henry’nin, Anne Boleyn için bestelediği 16. yüzyıla ait bir parça olduğunu yıllar sonra öğrendim. Tesadüfler tesadüf olmasa gerek.

(Beyza, Flashback’li Klasik Müzik Konseri  http://sitemder.org/wp/arsivler/1824)

 ***

Sitemder’imizi güzellik uykusuna yatırdığımızdan beri bizler de boş durmadık elbette. Okullarımızdan mezun olduk, yeni okullar okuyup oraların diplomalarını da koşa koşa Defne Hocamıza getirdik. İstedik ki gurur duysun kızlarıyla. Armut dibine düşermiş ya, biz de birer hoca olduk yetimizce.

Çınar ağacının tohumları nereye savrulursa savrulsun bir çınar olarak yeşerirmiş tutunduğu topraklarda… Uzun yıllardır Londra’da ikamet ediyorum. Minik bir tohum olarak uçuşarak vardığım bu yerde, kökleri epey derinlere saldım. Dallarımı her daim Güneş’e doğru çevirmeyi bir an olsun unutmadan tabi.

 

26 Mart 2020

Adı başımızın tacı anlamına gelirken başımızın belası olan virus krizinden mütevellit evlere kapandığımız bu zamanda, günün online mesaisi bittikten sonra mini bir prova yaptım. Görev yaptığım Üniversite’de bu haftaki “Birlikte çalıp söyleyelim” temalı öğrenci sosyal etkinliğinin mesuliyeti bendenize ait o sebeple. Repertuarımdaki ilk üç beste Romance, Greensleeves ve Packington’s Pound. Tesadüfler tesadüf değilmiş işte.

 

Ve Esra, yine ama yine haklısın kızkardeş! Takipte kalalım. Birlikte paylaşacak, şaşıracak ve sevinecek çok şeyimiz var.

The following two tabs change content below.

Beyza'nın Mutfağı

Köşe Yazarı at Beyza
beyza@sitemder.org

Latest posts by Beyza'nın Mutfağı (see all)

Yine… Yeniden… sitemder….