SitemDer

karanlık sularda güneş olmak

Merhaba! Bir Kez Daha!

Merhaba! Bir kez daha!

Tam 12 yıl geçti.

 

Bundan 12 yıl önce,  www.sitemder.org adresinde bir kültür-sanat dergimiz vardı. Kültür-sanat diye özetleyiverdiğime bakmayın. Tıp doktorları da bu dergide yazdı, sinemacılar da, müzisyenler de, edebiyatçılar da, moda-güzellik uzmanları da. Hatta bu dergide şehirde olup biten kültür sanat etkinliklerinden haberler bile vardı.
Oldukça dinamik ve geniş yelpazeli bir dergiydi bizimki. Twitterın, instagramın hayatlarımızın ortasına bu kadar yerleşmediği zamanlardı. Bir dönem sitenin adminliğine destek olduğum için arka planda nasıl bir emek verildiğine şahit oldum. Herkesin tam zamanlı en az bir işi olmasına rağmen gece gündüz demeden basılı bir dergi gibi performans gösterilirdi. Herkes kişisel bir çıkar taşımadan, yalnızca bir arada olmanın ve paylaşmanın verdiği motivasyonla üretirdi.
12 yıl önce sitemder.org‘u kapatmaya karar verip, “böylesi daha iyi” dedik. O günlere dair birçok detayı inanın ben de unuttum ama bugün gibi hatırladığım, editörümüz Defne Ilgaz’ın “gerekirse yenisini yaparız” dediğiydi. Daha önce de derginin badireler atlattığı olmuştu. Gerekirse gerçekten tekrar yapılabileceğinden emindik.
Ve şimdi,
Gereği düşünüldü ve yeniden büyük bir emekle yenisi yapıldı!
O günden bugüne tam 12 yıl geçti. Bu 12 yılda çok şey değişti, bazı şeylerse hiç değişmedi. 
Şehirler, insanlar, mevsimler geldi geçti. Defne Hoca’nın üretkenliği ve öğretmenliği, Beyza’yla kız kardeşliğimiz, dostlarımızın kalbimizdeki yeri aynı kaldı. 
Ben mesela önce bir iki ülke değiştirdim. Sonra Türkiye’ye döndüm, ikametimi ve medeni durumumu değiştirdim, evlendim. Bir de kalp hastası, dünya şımarığı, “ah ciğerimin köşesi” bir “kedi çocuu’m” oldu. Şimdiyse Almanya Acı Vatan’dayım. Niye buradayım bir ara uzun uzun anlatırım.

Ama ben de sizin gibi şimdilik sitemder.org‘da bundan sonra neler olacağını, kimlerin olacağını bilmiyorum ve ben de sizin gibi çok merak ediyorum. O zaman hep birlikte takipte kalalım!

Clarenbach Kanalı Köln/Almanya – Foto: Esra OĞUZ

The following two tabs change content below.

Sufistike

esra@sitemder.org

Latest posts by Sufistike (see all)

Yine… Yeniden… sitemder….