SitemDer

karanlık sularda güneş olmak

“Kırılıp yontunun elinden alınan kitap, sanatın içine tükürülmesi hikâyesidir (!) Kars’da yapılmış ‘İnsanlık anıtı’nın yıkılışı; iki binlerin başlarında Bamiyan’da dinamitlenen Buda yontularının yok edilmesi, insanın içini acıtıyor.”

“Haklısın, sanat bilinci gelişmemiş toplumların makûs talihidir ve doğaldır bu işler!”

“Yontucular, ( Y.Tonkuş ve M. Aksoy) kendilerine dert ediyor bunu, diğerlerine ne gam? Aklıma, Faruk Nafiz Çamlıbel’in Han Duvarları şiiri takıldı; belki seversin.”

“Ben mi?”

“Yok canım (!) İlkokul sıralarında buğulu sesiyle Melek öğretmenimin seslendirdiği, sonra şiir sevenlerimizin gizlice tuttukları pembe sayfalı hatıra defterlerine kırmızı mürekkepli dolma kalemle nakşettiğimiz dizeleri anımsatıyor ‘NE GAM’ ikilisi:

‘Garibim nâmıma Kerem diyorlar/Aslımı el almış, harem diyorlar/Hastayım derdime verem diyorlar/Maraşlı Şeyhoğlu Satılmışım ben.’ nasıl?!”

“Şiir böyle yazılmıyor artık!”

“Ne yapayım; yetmiş yedilerin sonuna gelmiş, sakin liman arayan genç adamım! Bak burası çok önemli (!) Arif Sami Toker’in CURCUNA usulünde, diyorum ya; ne curcunası bu canım, deme? Bir ölçüye on tane sekizlik sığdırılmış!”

“Ne entellik bu böyle?”

“Şu an şaşkınlık içindesin, yüzündeki çizgilerden anlaşılıyor; bilinmezin bilgisini kovalarca (!) hepsi kitaplarda ve internette; kes kes yapıştır (…) Acemaşiran Makamında bestelediği:

‘Gam çekme ey güzel/ Ne olsa baharın sonu yazdır’ şarkısı geliyor aklıma…”

Sürecek

The following two tabs change content below.
Feridun BENDEN

Latest posts by Feridun BENDEN (see all)

Yine… Yeniden… sitemder….