SitemDer

karanlık sularda güneş olmak

Halit Kıvanç

TRT NOSTALJİ

Seyrediyor musunuz? Seyretmiyorsanız seyredin. Halit Kıvanç sorular soruyor, büyük büyük sanatçılar alçakgönüllü ifadelerle yanıtlıyor.

Programın adı “Zaman Zaman İçinde”. Abideler en genç, en acemi, en taze halleriyle sırayla boy gösteriyor. Evimin içinde siyah-beyaz bir meltem esiyor. Opera söyleniyor, bale yapılıyor ama canlı bir magazin programının içinde oluyor bütün bunlar. Çocukluğum evin içine doluyor, annem birazdan bana bir iş buyuracak, ekranın başından ayrılmak zorunda kalacağım gibi geliyor. Sanki YouTube’dan izlemiyorum, sanki durdurma olanağım yok!

TRT siyah-beyaz olmak zorunda değildi. Almanların oyununa geldik! Kendileri renkli sistem yayına çoktan geçmişken, eski sistem ve satılmamış yeni cihazlarını bize “kaktırıvediler”!.. Hatırlarsanız eğer ükemizde kurulan ilk tv fabrikaları Alman markalarıydı.

Televizyon binası olarak tasarlanmış ilk binamız olan İstanbul Televizyonu’nu da onlar inşa ettiler. Her yer atıl bir teknikle donatıldı. Yıl 1971.

Halit Kıvanç’a gelince, ben küçücük bir çocukken onu görmüştüm, o hep siyah beyazdı! Annem Afet Ilgaz’ın, Aziz Nesin’in ve onun imza günü yapmak üzere buluştuğu Kartal’daki bir festivalde ben de vardım. Oyalanması gereken bir çocuk olarak… Atçılık oynadığım Aziz Nesin’in dizinden inip, bana bilmece sorsun diye Halit Kıvanç’ın yanına gidiyordum. Beni erkek çocuk mu zannediyordu acaba, hep futbol bilmeceleri soruyordu. Bugün de olduğu gibi o gün de bu futbol sorularını bilemiyordum. Ama o, dakikalarca, saatlerce bıkmadan, usanmadan üstelik çizerek bana açıklıyordu futbol kurallarını. İnadına mı yapıyordum ne, bir türlü anlamıyordum. (Vardır benim böyle inat huylarım.) Halit Kıvanç bir melek gibi anlayışlı ve sabırlıydı. Şimdi düşünüyorum h saçları beyazdı ama hiç de o kadar yaşlı değilmiş. Ruhunun olgunluğundan olsa gerek.

Artık bizim evde daha doğrusu ev-ofisimizde hep Halit Amca var. Zaman Zaman İçinde’nin birbirinden güzel, ilginç, kaliteli konuklarını sunuyor. Hem çalışıyor, hem onu izliyoruz. Görüldüğü gibi, bir işin ya da sanatın kalitesini teknolojideki ileri ya da geri halleriyle ölçemeyiz.

İnanın seyrederken şu duygu içimi kemiriyor: Sanki bugün pazar, yatılı okuldan (Halil Vedat Fıratlı Yeşilköy Pansiyonlu İlkokulu) eve gelmişim, ocakta yemekler pişiyor, annem merdaneli makinesiyle çamaşır yıkıyor. Kesin birazdan beni yıkayacak ya da birisi beni bakkala gönderecek.

Böyle bir ilüzyonu siz de yaşamak isterseniz www.trtarsiv.com adresini ya da YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Defne ILGAZ

Zaman Zaman İçinde programının ilk bölüm videosu

Albüm : Programdan Bazı Görüntüler

Halit KıvançZaman Zaman İçinde – Halit Kıvanç

Program Stüdyosu ve Seyirciler

Özdemir Erdoğan – Halit Kıvanç

Gönül Yazar

Programın 5. bölümünde, ilkokul arkadaşım Rengin Bilir’e babaannesi Zehra Bilir’le yapılan röportaj sırasında rastladım. (1979)

 

 

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Bir ayçiçeği güneşte tek başına

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)

Yine… Yeniden… sitemder….