SitemDer

karanlık sularda güneş olmak

“Mezun olmak istemiyorummm” diye paraladım kendimi son iki yıldır. Okumuş olanlar hatırlar. Kafanızı ütüleyip durdum bu kampusü ne kadar sevdiğimle ve ayrılmak istemediğimle.

Ve bitti.

Beklediğimden daha fena bir halmiş bu mezun olma işi. Ben, insan sadece bir boşluk hisseder sanıyordum, şimdiyse ateistin ölüm döşeğindeki hali gibiyim. Sonrası yokmuş gibi. Her şey bitti sanki. Finish çizgisi arkamda. Kazanılmış bir zaferin de pek önemi kalmıyor.

Bakmayın siz benim melankolik, sevgilisinden (çok sevdim beeaa!) ayrılan kız tribime. Ama yine de ömrünüzün 4’te 3’ünü öğrenci olarak geçirmiş, kendinizi hayatınız boyunca öğrenci diye tanımlamışsanız, pasonuz en önemli parçalarınızdan biriyse, bu tripten çıkmak zor oluyor.

O kadar kötü değil aslında tabi insanın üniversiteyi bitirmesi. Şu sıralar yüksek lisans programlarına başvuruyorum. Bir unvanım falan var artık.

Bu hafta sonu SBS oldu, haftaya da ÖSS olacakmış. Çocukcağızlar gene yarışta. Üç sene önce “Gidin arkadaşlar birkaç sene ara verin. Çalışın, dinlenin, düşünün… Âşık olun, amele olun, yatın uyuyun, okumayı özleyin” demişim. “Analar Babalar Sufistike’yi N’aparlar” yazısında. Hâlâ aynı şeyleri düşünüyorum.

Ve olayın korkunçluğunun boyutunu gazetelerin üçüncü sayfa haberlerinden biri anlatmaya yetiyor.

Yer Adana.

Yaşı 11 R.A’nın. Kızın annesi Songül Hanım SBS’ye girmesine izin vermemiş. Çocuğun ifadesine göre annesi onu evde tutuyor ve tarikata sokacağını söylüyormuş. Sabahın 5’inde o da babasının tabancasını alıp annesini başından vurmuş. Polisi arayıp teslim olmuş. Şimdi Adana Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı Çocuk Sitesi’ne teslim edilmiş.

Hikâyenin gerçekliği meçhul tabi. Böyle vakalarda küçük yaştaki çocuklara suçu üstlendirme durumları olması şüphesi tabi ki var.

Ama bu ülkede annelerin-babaların kız çocuklarını okula göndermemesi gibi bir gerçekliğin şüphesi ne yazık ki yok.

Bu saçma sapan, sonu gelmez sınavlar silsilesinin can kıyıcılığını anlamak için bir örnek daha işte… Bir yanda “başarı başarı başarı” diye çocukların puanlarını yarıştıran, diğer yanda kızlarının eğitimini engelleyen annelerle “sınav fetişi” denen fenomen hayatlar mahvetmeye devam ediyor.

The following two tabs change content below.

Sufistike

esra@sitemder.org

Latest posts by Sufistike (see all)

Yine… Yeniden… sitemder….