SitemDer

karanlık sularda güneş olmak

KİBRİTÇİ KIZ (MEĞER) KİMMİŞ? I

 

Kibritçi kızımızı tanıdığımızda 16 yaşındaydı. Eyüp İmam Hatip Ortaokulu’nu bitirmiş, Kartal Anadolu İmam Hatip’in hazırlığını okuduktan sonra ayrılmıştı okulundan. Kızkardeşi Şefkat Koleji’nden öğrencim olmuştu. Emine enerjik hareketli bir kızdı, Kibritçi Kızımız onun aksine sakin görünüyordu. Başörtüsünü açmamak için, evden açık lise okumaya karar vermişti. Son derece dindar bir aileydi.

Kardeşi de onu takip edecekti. O da liseyi evden okuyacaktı. Ben onu bu hikayeyle tanıdım ve okula giderken hiç görmedim. Amerika’daki açık liseyi evinden okuduğunu söylerdi. Lise diplomasını da hiç görmedim.

Hazırlık okuduğu için İngilizcesi vardı ve İngilizceyi de bilgisayarda vakit geçirmeyi de çok severdi.

Diğer kızların okul sorumluluğu, sınavlara hazırlık gibi dertleri olduğu için her angaryayı üstlenirdi. Fotokopi çektirmek, konserlerimize afiş hazırlamak, site adminliği yapmak, dernekler masasına gitmek, ay çöreği almak gibi.

Defne Hanımın Asistanı:

Gitar öğrencim olan Kibritçi Ebruş ( Ebrariko değildi o zaman) gel zaman git zaman benim asistanım oldu. Bu şekilde tanındı: “Defne Hanım’ın asistanı.” İsmek’te verdiğim Sinema TV derslerine gelir giderdi. Bakırköy’de oturduğu, kursum da Bakırköy’de olduğu için sık sık beni ziyaret eder, bu arada her verdiğim işi mükemmelen yapardı.

 Benim evimde, ben, Ebrar’ın saçlarını keserken

Harika espriler yapan çok komik, sevimli, gözlüklü, sıska bir kızdı. Annesi Elazığlıydı,  çok güzel Elazığ aksanı yapar bizi güldürürdü.

Gele gide “kursa ben de yazılayım Hocam” demeye başladı, katıldı, sertifikasını aldı. İsmek Sinema TV kursu sertifikasını bizzat ben verdim.

Son derece çalışkan, muhabbetli, sofu derecesinde dindardı, çok da kitap okurdu.

Oğlumun sünnetinde geldiği Çanakkale yazılık evinin denizinde diğer kızlarla…

Derneğimizi kurduğumuzda kurucu üye oldu. Siteyi kurduğumuzda admin. Kasa oydu, bütün şifrelerim ondaydı. Dernek defterleri onda dururdu.

Benim adıma imza atabilecek kadar vekil tayin etmiştik onu.

Yıllar yıllar geçti yaşı 23’e geldi. Kendinden büyük evli bir adama gönül verdi, hareketlerinden bir tuhaflıklar olduğunu anladım. Müdahale ettim olayı hafif sıyrıklarla atlattık.

Bana bu müdahalemden ötürü çok teşekkür etti.

Kibritçi benim evimde oğlum ve Nurciş’in oğluyla

Bir sabah Beylikdüzü’ndeki evime çıktı geldi. Evden ayrıldığını söyleyerek. Ailesinden şiddet gördüğünden şikayet ederek. Saklıyordum, diyerek. Ne yalan söyleyeyim inandım. Eşini kaybetmiş iki çocuğuyla yaşayan ve yoğun çalışan dul bir kadındım. Asla ailesine geri dönmek istemediğini, gidecek de bir yeri olmadığını söylüyordu. Kendisine yapılan türlü türlü eziyetleri anlatıyordu. Aç bırakılma, odaya kilitlenme, (derneğe ait olan) laptopa el konma, tokatlanma, aşağılanma, harçlık verilmeme falan. Sadece ben değil hepimiz inandık.

Bu arada ona dergiden birinin yorum yazdığını, onunla tanıştığını, birbirlerini beğendiklerini ve ondan evlenme teklifi aldığını söyledi.

Tahmin edersiniz nasıl yardım ettiğimizi. Anlatmama gerek yok.

El birliğiyle evlendirdik.

Dernekçek düzenlediğimiz Şeb i Aruz vakti, Konya yolunda

Devamı çok acı…

ebrar güldemler guldemler ebrarguldemler ebrargüldemler ebrariko

The following two tabs change content below.

Defne ILGAZ

Sanatçı-Akademisyen at Defne Ilgaz
Bir ayçiçeği güneşte tek başına

Latest posts by Defne ILGAZ (see all)

Yine… Yeniden… sitemder….